Реєстрація    Вхід    Форум    Учасники   Пошук    Допомога

Коломия ВЕБ Портал

Список форумів » Новини  » Коломия та Івано-Франківщина




 Сторінка 1 з 2 [ 18 повідомлень ] На сторінку 1, 2  Далі



Автор Повідомлення
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 14 червня 2008, 02:57 
Офлайн

З нами з: 27 червня 2007, 03:00
Повідомлення: 170
Звідки: Коломия
Як на мене, то дуже цікава точка зору!!! :cl: :cl: :cl:


Галичани хоч і живуть в центрі Європи та в оточенні багатьох народів, проте особливими знаннями іноземних мов похизуватися можуть не часто.

Для виправдання у кожного другого галицького обивателя існує традиційна легенда про свою дуже грамотну бабцю, що (за Польщі) закінчила гімназію і вільно володіла чотирма іноземними мовами: польською, німецькою, латинською і обов'язково - грекою (древньогрецькою).

Перевірити знання такої бабці не складає жодних труднощів (в разі коли вона ще жива), проте й так зрозуміло, що «шпрехати» з нею грекою немає жодного сенсу, бо й самі греки вже давно тою грекою не розмовляють. Щодо інших мов - «шпрехає» бабуся тільки на галицькому діалекті української мови який можна завжди представити як польську німецьку і латинську вкупі. У своєму жахливому мовному невігластву галичани традиційно звинувачують кляту радянську систему освіти, що не навчила їх чужоземним мовам. Щоправда, в наш час чимало щирих галичан вивчають панські мови, працюючи на чорнових роботах у панських державах заходу.

Проте місцеві науковці (професори академіки), що в силу своїх фізичних особливостей (не розумових) не можуть податися на чищення лазничок в європейські краї, далі перебувають в страшній темряві мовного обмеження і змушені послуговуватися порадами своїх "вчених" бабусь-гімназійок.

І в цьому можна легко переконатися, познайомившись з науковами працями та розвідками наших філологів, істориків, філософів, теологів та численної братії всіляких науковців.

Достатньо глянути в наші енциклопедії та підручники щоб зрозуміти «науковий» рівень їх авторів.

Етимологічні словники та книги про походження назв міст України мають велике значення, бо вони служать для написання історій, довідок, творчих та культурних робіт різного характеру.

І ось візьмемо, наприклад, роз'яснення щодо походження назви міста Мукачево. Українські світочі філологічних та історичних наук відразу признаються на сторінках всіх словників-довідників, що походження цієї назви є вкрай заплутаним і встановити достеменно його дефініцію неможливо. Але так як в слові «Мукачево» явно проглядається якесь українське слово «мука» чи «мука», то мабуть таки назва походить від того що тут горожани муку мололи, або що кляті пани мучили в казематах мукачівського замку бідних українських селян. Інші група вчених допускає, що назвою міста могла послужити фамілія якогось Мукача, можливо й він сам муку молов, чи мучив опришків. Однак достатньо глянути в словник угорської мови і дізнатися що «мукач» по-угорски - «робота, робочий». Отже, зрозуміло, що місто, засноване на території, де історично проживало численне мадярське населення просто походить від слова «мукач - робота» і є містом робочих, або таким поселенням куди люди (з навколишніх сіл) ходили на роботу. При цьому прості закарпатці, які все ще розуміють угорську мову, в цьому навіть не сумніваються, але наші вчені успішно працюють над найрізноманітнішими версіями цієї назви.

Інша справа з назвою нашої славетної, оспіваної у піснях Коломиї. Коломия не йде в зрівняння з ніякими Мукачевами, й про походження її назви написано-переписано томи наукових праць, дисертацій та рефератів. І зрозуміло, що й назва цього міста також заплутана. Тому роботи для вчених просто тьма.

В слові Коломия прослуховується відразу два українських слова «коло» і «мити». Тому перша й найбільш популярна версія походження назви від легендарних чумаків, що в давнину тут мили колеса своїх возів. Чому саме тут вони їх мили, а не в іншому місці, також достеменно невідомо. Ясно одне, то десь вони мусіли мити ті колеса, отже, таким місцем була Коломия.

Зрештою, від цього зразу зробилося припущення, що довкола коломиї були страшні болота тому доводилося мити колеса. Куди болота ділися сьогодні — невідомо, тому інша група вчених на всяк випадок опрацьовує інші версії.

Тут на допомогу приходять бабусі-гімназистки — знавці латині й підказують, що Коломия може походити від латинського слова «колонія» бо тут селилися колонії німців. Проте включаються наші славні історики і знаходять ще одну версію: Коломию заснував галицький король Коломан. Звідки взявся цей король і що робив, також ще достеменно не дослідили, але раз є Коломия, значить мусить бути Коломан, і обов'язково король, і обов'язково галицький. Чому б Коломию не заснував якийсь пастух чи рільник, чи ще краще фірман Коломан, що тут же й мив свої колеса, не може бути й запитання... І відповідь буде бурхлива — Коломию могла заснувати тільки особа царського роду: коломия ж не помия...

І саме дивно що насправді й дісно був цар на ймення Соломон (латиське К І С (ц-тс) чергуються). Так, так той самий біблійний Соломон був царем, але ясно, що Коломиї він заснувати аж ніяк не міг. Принаймні, БІблія про це не говорить. Значить, хтось міг назвати на його честь.

Тут би філологам подивитися ближче до назви, порадитися з бубусями — знавцями греки, і глянути, що Коломия дуже подібна на жіноче ім'я Соломія (чи Соломея) і різниця тільки в цій одній літері «с», що виясняється через латинську транскрипцію. І якщо бабця відвідала хоч одне заняття з латини то, напевне, згодиться з таким роз'ясненням.

Соломія відома також з Біблії як донька царя Ірода, що вимагала голову Івана Христителя. Навряд чи на її честь назвали це місто, а Соломія могла бути не одна. У нашого народу крім відомої Соломії Крушельницької більше відомих соломій не було, але ж вона народилася, коли стояла Коломия і пів України співало коломийок. Наші історики відразу б знайшли якусь галицьку королеву Соломію (замість міфічного короля Коломана). Проте, це вони ще зможуть зробити.

Цікаво, але на Україні є ще два міста зі схожими назвами Коломука на Тернопіллі та Коломак на Харківщині.

Назву містечка Коломак пояснють також тим, що там їздили чумаки і ставали коло маку. Але ще кажуть, слово може бути тюркського походження, де слово "коло" значить ……… А от про тюркський «мак» ще не вияснили.

Але найоригінальніше пояснюється назва тернопільських Коломук, їх зовсім не пов'язують з чумаками, які могли б ставати коло муки, щоб змолоти її чи зварити, або мучилися в цій місцині (від безсоння). Але тому то й наші вчені такі «геніальні», що три споріднені назви пояснюють абсолютно по різному. Тому то Коломуки за їх версією названі так тому, що сюди масово переселился ….калмики. І на це можна було б пристати, коли б спробувати пояснити таку високу грамотність наших науковців, проте дуже не хочеться ображати калмицький народ.

Крім міст з подібними назвами часто стрічаються ще й села. Так під Львовом є село Шоломия. Ясно, що наші науковці доказуватимуть, що тут мили шоломи….

Вертаючись до назви Коломиї, основоутворюючими приголосними в якому є К(С)ЛМ не можна не помітити, що назва конкретно пов'язана з іменемем Соломона, або словом яке пояснює саме це ім'я. Соломон на івриті означає мирний, благополучний. І якщо згадати той факт, що від часу створення й до 1941 року більшість населення Коломиї складали євреї, а українці в тисячі разів знають більше про біблійного царя Соломона, ніж про вигаданого нещодавно короля Коломана, то назва міста Коломиї зрозуміла й бабусі, яка чесно признається в тім, що скінчила за Польщі три початкові кляси. От тільки шкода, що ті малочисельні бабусі, які справді навчалися в гімназіях, замість греки не вивчали івриту, бо все ж греків у Галичині ніколи не було, а от євреї складали якщо не більшість, то як мінімум половину населення міст, а весь Старий заповіт — більша частина Біблії — написаний на цій мові— івриті.

Одним словом, Коломия — не помия, Коломия — місто, в якому люди жили мирно й благополучно, але все це так давно було, що нині від тих добрих часів залишилися тільки коломийки, більшість з яких стали відверто гумористичними й сатиристичними.

І це також в єврейській традиції. Однак, від того люди ставали щасливі й співали коломийок, та так що на весь світ стало чути.



_________________
http://rus-kolomiya.livejournal.com/


Догори 
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 14 червня 2008, 04:00 
Офлайн

З нами з: 29 листопада 2004, 03:00
Повідомлення: 1428
Звідки: pent@gon:)studio
Цитата:
там їздили чумаки і ставали коло маку
Ото... не сіллю єдиною, як то кажуть... :D


Догори 
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 14 червня 2008, 13:05 
Офлайн
Аватар користувача

З нами з: 06 листопада 2007, 03:00
Повідомлення: 15033
Звідки: Коломия
Прізвище, Ім’я: Молодій Юрій
rus_kolomiya, цікаві думки... :arrow:

тут у мене дещо є і на Порталі... може хтось ще не читав... :cl:


Догори 
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 14 червня 2008, 14:11 
 
Цитата:
rus_kolomiya пише:
В слові Коломия прослуховується відразу два українських слова «коло» і «мити». Тому перша й найбільш популярна версія походження назви від легендарних чумаків, що в давнину тут мили колеса своїх возів. Чому саме тут вони їх мили, а не в іншому місці, також достеменно невідомо. Ясно одне, то десь вони мусіли мити ті колеса, отже, таким місцем була Коломия.



Вперше Коломия в літописах згадується в 13 столітті, а хіба тоді вже були чумаки?


Догори 
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 15 червня 2008, 03:46 
Офлайн

З нами з: 27 червня 2007, 03:00
Повідомлення: 170
Звідки: Коломия
Цитата:
emerald пише:
Вперше Коломия в літописах згадується в 13 столітті, а хіба тоді вже були чумаки?

То, напевно потрібно підняти історію України, та уточнити!!!! :cl:

_________________
http://rus-kolomiya.livejournal.com/


Догори 
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 15 червня 2008, 04:14 
 
Цитата:
rus_kolomiya пише:
То, напевно потрібно підняти історію України, та уточнити!!!!

Це пропозиція :D ладно, десь може гляну.
Бо я думав, що чумаки були в той період, коли було козацтво. Може я щось плутаю?


Догори 
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 15 червня 2008, 05:04 
Офлайн
Аватар користувача

З нами з: 05 липня 2007, 03:00
Повідомлення: 12473
Звідки: ... ґдє рєзной палісад ...
Прізвище, Ім’я: турок з полонини
Цитата:
emerald пише:
Вперше Коломия в літописах згадується в 13 столітті, а хіба тоді вже були чумаки?

Цитата:
emerald пише:
Бо я думав, що чумаки були в той період, коли було козацтво. Може я щось плутаю?

Та де?! В ХІІІ в. всі їли несолене! Зображення

_________________
І-і-і-йо-о-ой!!!

Проженемо за Волгу
Смердячу кацапню,
І більше не допустимо
Подібную х...ню!


Догори 
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 15 червня 2008, 15:10 
 
Цитата:
yanychar пише:
Та де?! В ХІІІ в. всі їли несолене!


До чого ця іронія. То не обов"язково, що тих людей які возили сіль, в той час називали чумаками. Тоді По ваших міркуваннях , Данила Галицького можна назвати президентом? Яка різниця, керував державою, то значить президент, а ті возили сіль, то значить вони чумаки?


Догори 
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 16 червня 2008, 19:06 
Офлайн

З нами з: 25 червня 2007, 03:00
Повідомлення: 859
Звідки: Коломия
rus_kolomiya, Ви розумієте, що про це вже зараз ніхто не скаже правдиво, нам залишилося лиш вигадувати. :cl:


Догори 
 Тема повідомлення:
 Повідомлення Додано: 16 червня 2008, 23:25 
Офлайн
Аватар користувача

З нами з: 05 липня 2007, 03:00
Повідомлення: 12473
Звідки: ... ґдє рєзной палісад ...
Прізвище, Ім’я: турок з полонини
Цитата:
emerald пише:
До чого ця іронія. То не обов"язково, що тих людей які возили сіль, в той час називали чумаками. Тоді По ваших міркуваннях , Данила Галицького можна назвати президентом? Яка різниця, керував державою, то значить президент, а ті возили сіль, то значить вони чумаки?


Бігме, без всякої іронії!
Хіба я щось казав про чумаків? Хто-зна як їх тоді звали?..
Однак, Солотвинські солеварні - то вотчина Данила і з них утримувалась княжа дружина. Власне, назва Коломиї появилась в паперах лиш тоді, коли виявилось, що коломийські депута... бояри "допустили нецільове витрачання державних коштів".
Якби не те "прикре недорозуміння", можливо, Коломию ще 2-3 віки ніхто би й не згадав...
А, якби трохи раніше спохопилися, цілком можливо.., Коломия нині була би ровесниця Києва (а то й старша!). :roll:

_________________
І-і-і-йо-о-ой!!!

Проженемо за Волгу
Смердячу кацапню,
І більше не допустимо
Подібную х...ню!


Догори 
Показувати повідомлення за:  Сортувати за  
 
 Сторінка 1 з 2 [ 18 повідомлень ] На сторінку 1, 2  Далі




Коломия ВЕБ Портал

Список форумів » Новини  » Коломия та Івано-Франківщина


Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість

 
 

 
Ви не можете створювати нові теми у цьому форумі
Ви не можете відповідати на теми у цьому форумі
Ви не можете редагувати ваші повідомлення у цьому форумі
Ви не можете видаляти ваші повідомлення у цьому форумі

Знайти:
Вперед:  

Дошка безкоштовних оголошень

додати оголошення

Новини

Публікації


дитячий магазин

cron
Український переклад © 2005-2011 Українська підтримка phpBB